Pradžia / Aktualijos / Į Panevėžio regioną grįžta tymai

Į Panevėžio regioną grįžta tymai

Susirgo du suaugę asmenys, gyvenantys Panevėžio mieste ir Rokiškyje.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamentas (Departamentas) informuoja, kad Panevėžio regione užregistruoti 2 tymų atvejai.  Susirgo du suaugę asmenys, gyvenantys  Panevėžio mieste ir Rokiškyje.

Tymai – lengvai plintanti užkrečiamoji liga

Tymai – ūmi, virusinė užkrečiamoji liga, plintanti oro lašeliniu keliu. Liga pasireiškia karščiavimu, akių uždegimu, sloga, burnoje atsiranda šviesios dėmelės. 3–7 ligos dieną atsiranda bėrimas veide, kuris vėliau išplinta į kitas kūno vietas. Bėrimo vietos neniežti, išlieka bėrimas 4–7 dienas. Tymais sergantis asmuo gali užkrėsti kitus asmenis dar 4–5 dienas iki ir 4 dienas po bėrimo atsiradimo. Didžiausią riziką tymai kelia nesirgusiems, neskiepytiems ar nepilnai skiepytiems kūdikiams, nėščiosioms ir imunosupresiniams žmonėms. Galimos pavojingos komplikacijos (pneumonijos, encefalitas ir kita).

Apsisaugojimas nuo tymų

Pagrindinė tymų infekcijos valdymo ir profilaktikos priemonė – vakcinacija. Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimo kalendorius numato, kad vaikai kombinuota tymų, epideminio parotito ir raudonukės ( MMR) vakcina turi būti pradėti skiepyti nuo 15–16 mėnesių, o antrą kartą – 6–7 metų amžiaus.

Tymams valdyti būtina sukurti ir išlaikyti labai aukšto lygio kolektyvinį imunitetą. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja paskiepyti ne mažiau kaip 95 proc. visuomenės narių.

Sąlytį su sergančiu tymais turėjusiems asmenims rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją ir pasiskiepyti per 72 val. nuo kontakto. Nespėjus pasiskiepyti per minimą laikotarpį, būtina stebėti savo sveikatos būklę inkubaciniu laikotarpiu (iki 21 d.) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

Suaugusieji skiepijami ta pačia MMR vakcina kaip ir vaikai.

Skelbia: AINA Naujienos

Taip pat skaitykite

Už saviizoliacijos ir karantino taisyklių pažeidimus – beveik dešimt kartų didesnės baudos

Už saviizoliacijos ir karantino taisyklių pažeidimus – beveik dešimt kartų didesnės baudos

Siekdama apsaugoti visuomenę nuo koronaviruso tolesnio plitimo ir sudrausminti karantino taisyklių nesilaikančius asmenis, Vyriausybė pritarė …

Parašykite komentarą