Pradžia / Užsienis / Seimas pritarė Šiaurės Makedonijos Respublikos tapimui NATO nare

Seimas pritarė Šiaurės Makedonijos Respublikos tapimui NATO nare

Seimas pritarė Šiaurės Makedonijos Respublikos tapimui NATO nare

Seimas ratifikavo šių metų vasario 6 d. Briuselyje pasirašytą Šiaurės Atlanto sutarties protokolą dėl Šiaurės Makedonijos Respublikos prisijungimo, taip įvykdamas jam įsigalioti būtinas nacionalines procedūras, o kartu sudarydamas teisines prielaidas Šiaurės Makedonijos Respublikos narystei NATO.

„Mes – Vilniaus dešimtuko nariai, kartu pradėjome tą kelią, mes labai glaudžiai bendradarbiavome ir vėliau. Noriu pabrėžti, kad visą tą laikotarpį, Šiaurės Makedonija aktyviai dalyvavo NATO operacijose“, – pritarti projektui ragino užsienio reikalų ministras Linas Antanas Linkevičius.

Įstatymui „Dėl Šiaurės Atlanto sutarties protokolo dėl Šiaurės Makedonijos Respublikos prisijungimo ratifikavimo“ (projektas Nr. XIIIP-3256(2) vienbalsiai pritarė 92 Seimo nariai.

Ratifikavimo procedūrą Seimo posėdyje stebėjęs Šiaurės Makedonijos Respublikos Asamblėjos Pirmininkas Talatas Džaferis (Talat Xhaferi) dėkojo Seimo nariams ir pabrėžė, kad Lietuvos parlamentarų apsisprendimas yra svarbus visiems Šiaurės Makedonijos Respublikos piliečiams.

„Prieš mus yra labai aiškus tikslas ir mes žinome, ką norime pasiekti – mes norime įgyvendinti jau patvirtintą strateginį tikslą – tapti pilnateisiais NATO ir Europos Sąjungos nariais. Tai reiškia, kad siekiame sukurti tikrą demokratinę valstybę su teisės viršenybe, kurioje institucijos veikia tarnaudamos piliečiams“, – sakė Šiaurės Makedonijos Respublikos Asamblėjos Pirmininkas.

Prisijungimo protokolas įsigalios, kai jam pagal savo nacionalines procedūras pritars visos dabartinės Sutarties šalys. Lietuva tapo 7-ta NATO nare, ratifikavusia protokolą.

Prisijungimo protokolas sudaromas vadovaujantis Sutarties 10 straipsniu, pagal kurį „šalys vieningu susitarimu gali pakviesti bet kurią kitą Europos valstybę, galinčią remti šios Sutarties principus ir prisidėti prie Šiaurės Atlanto regiono saugumo, prisijungti prie šios Sutarties“. Prisijungimo protokolu įtvirtinamas minėtas „vieningas susitarimas“: NATO generalinis sekretorius įgaliojamas visų Sutarties šalių vardu pateikti Šiaurės Makedonijos Respublikos Vyriausybei formalų pakvietimą prisijungti prie Sutarties. Tik gavusi šį formalų pakvietimą Šiaurės Makedonijos Respublika galės atlikti atitinkamas teisines procedūras, būtinas prisijungti prie Sutarties ir taip tapti visateise NATO nare.

Seimo kanceliarijos (aut. O. Posaškova) nuotraukos

PRANEŠĖ: SAULĖ EGLĖ TREMBO, LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJA

Taip pat skaitykite

NATO egzaminas kviečia pasitikrinti žinias

NATO egzaminas kviečia pasitikrinti žinias

Kovo 29 d. pirmą kartą Lietuvoje rengiamas NATO egzaminas. Jis skirtas Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijos …

Parašykite komentarą