Pradžia / Aktualijos / STT prognozuoja: rinkimų metu balsų pirkimas ir virtualios grėsmės

STT prognozuoja: rinkimų metu balsų pirkimas ir virtualios grėsmės

STT prognozuoja, kad per rinkimus nebus išvengta balsų pirkimo ir saviškių protegavimo, o Nacionalinis kibernetinio saugumo centras baigia diegti papildomas saugumo priemones

 Rinkimams ruošiasi ne tik politikai, bet ir specialiosios tarnybos. Vyriausioji rinkimų komisija jau stebi situaciją politinių kampanijų fronte, o Nacionalinis kibernetinio saugumo centras baigia diegti papildomas saugumo priemones. Ekspertai neatmeta, kad šįmet vėl teks grumtis ne tik su balsų pirkimu, bet ir virtualiomis grėsmėmis, praneša LRT.

Specialiųjų tyrimų tarnyba prognozuoja, kad šįmet per rinkimus nebus išvengta klasikinės korupcijos formų — balsų pirkimo, nepotizmo (saviškių protegavimo). STT jau atidžiau vertina išmaniąsias technologijas ir politines kampanijas internete, prašo ir visuomenės pagalbos.

Praėję savivaldos rinkimai Trakų rajone žmones prie balsadėžių gynė ne sykį. Dėl bandymų pirkti rinkėjų balsus bei kitų pažeidimų balsuoti gyventojams reikėjo pakartotinai, nes rezultatų nepatvirtino Vyriausioji rinkimų komisija.

Pasak informacinių technologijų specialisto, Trakų rajone gyvenančio Mariaus Pareščiaus, jis turi surinkęs įrodymų, kad balsus pirko kone visos partijos. Turimą medžiagą perdavė ir policijai. Ženklų, kad rinkimus Trakuose vėl apraizgys korupcija Pareščius jau mato ir dabar.

„Jeigu šnekėtume apie praėjusius rinkimus, kurie buvo į savivaldą, kurie buvo į Seimą, praktiškai aš negaliu įvardinti nė vienos partijos, kuri balotiravosi mūsų rajone, kuri nepapirkinėjo rinkėjų. Pas vienus kiekiai buvo didesni, pas kitus mažesni. Mūsų rajone ir toliau vyksta rinkiminė agitacija su rinkiminiais papirkimais. Mes manome, kad vis dėl to reikia sureaguoti“, — pasakojo informacinių technologijų ekspertas.

Kokie tai yra įtartini atvejai, Pareščius kol kas neatskleidžia.

Pasak Nacionalinio kibernetinio saugumo centro vadovo Ryčio Rainio, rinkimų laikotarpiu žmonės turėtų atidžiau vertinti informaciją, nes didės netikrų naujienų tikimybė.

Įsibėgėjant rinkimų kampanijai, Vyriausioji rinkimų komisija tikrina informaciją bei skundus dėl paslėptos reklamos, balsų pirkimo. Šįmet per rinkimus politikams uždrausta agituoti gyventojus dovanėlėmis.

 

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras nustatė, kad 15 didžiausių partijų tinklalapiai yra pažeidžiami, todėl jos prieš kelias savaites įspėtos lopyti kibernetines spragas, kad būtų galima išvengti įsilaužimų ir melagingos informacijos skelbimo. Kartu su Vyriausiąja rinkimų komisija centras ėmėsi papildomų saugumo priemonių, kad rinkimų nesutrikdytų kibernetiniai išpuoliai.

Rinkimai Lietuvoje

Šiais metais Lietuvoje vyks savivaldybių tarybų, europarlamentarų bei prezidento rinkamai.

Kovoje dėl Lietuvos prezidento posto dalyvauja ekonomistas Gitanas Nausėda, filosofas Arvydas Juozaitis, europarlamentaras Petras Auštrevičius, parlamentarė Ingrida Šimonytė ir Seimo narys Naglis Puteikis, premjeras Saulius Skvernelis.

Lietuvos prezidento rinkimai vyks 2019 metų gegužės 12 dieną. Kandidatų registracija vyks iki 2019 metų vasario 18 dienos.

 

Taip pat skaitykite

Už saviizoliacijos ir karantino taisyklių pažeidimus – beveik dešimt kartų didesnės baudos

Už saviizoliacijos ir karantino taisyklių pažeidimus – beveik dešimt kartų didesnės baudos

Siekdama apsaugoti visuomenę nuo koronaviruso tolesnio plitimo ir sudrausminti karantino taisyklių nesilaikančius asmenis, Vyriausybė pritarė …